Znajdź ebooka:

Aktualności

  25-02-2019 21:01

  Czytniki ebooków

  Co jakiś czas wszyscy stają przed dylematem "Jaki czytnik wybrać?". Temat wraca jak bumerang, a raz podjęta decyzja nie zawsze jest aktualna po upływie kilku lat od zakupu ostatniego urządzenia do czytania ebooków.
  czytaj

  08-11-2016 00:12

  Świat Ebooków

  Powstała nowa księgarnia z ebookami - witamy światebooków.pl!
  czytaj

  16-05-2015 08:00

  Ebook jako prezent

  Jednymi z najpopularniejszych prezentów są niewątpliwie książki. Podarowanie książki na urodziny lub z okazji innego, ważnego wydarzenia, to zawsze dobry pomysł.
  czytaj

  08-12-2014 09:00

  Czas motyli, Julia Alvarez, recenzja ebooka

  Są miejsca, które kojarzą się nam z wojną, rewolucją, wielkimi dziejowymi wydarzeniami. Są też takie walki, które pozostają zawsze w cieniu historii. Jedną z nich jest długi okres dyktatury Rafaela Trujillo na Dominikanie – rajskiej wyspie, której piękne, białe plaże nierzadko spływały krwią, zaś morze zapamiętało wiele zbezczeszczonych, zmaltretowanych ciał.
  czytaj

  02-12-2014 09:00

  Największa księgarnia z ebookami w Polsce, czyli jeszcze o piractwie

  Jaki jest Wasz typ? Kto dominuje na rodzimym rynku ebooków? Kto ustala na nim warunki? Chyba Wasza odpowiedź będzie nad wyrost optymistyczna. Chodzi o Chomikuj.pl
  czytaj

O duchu stosowności. Teoria retoryczna a współczesna praktyka medialna

Autor:

Część pierwsza pracy rozpada się na trzy rozdziały, z których pierwszy omawia kategorię stosowności w tradycji teorii retoryki, rozdział drugi – problem opozycji stosowne/niestosowne w mediach, rozdział trzeci – stosowność w medialnym życiu publicznym. Jednocześnie cała część pierwsza może być uznana za rozumowany stan badań zagadnienia. Jest to godne pochwały, bowiem połączenie – perfekcyjne – dwóch elementów, klasycznego stanu badań wraz z próbą opisania aktualnej sytuacji (…) świadczy o dwóch faktach. Po pierwsze – o dobrym opanowaniu warsztatów, zarówno w zakresie filologii (tu: retoryki), jak i wiedzy o mediach; po drugie – o umiejętności zreferowania złożonych zagadnień w sposób trafny, jasny i zwięzły. Część druga pracy to analiza pięciu przykładów na stosowność/niestosowność w sztuce dziennikarskiej. (…) badaczka słusznie zwraca uwagę, iż w klasycznej teorii retoryki zasada stosowności otrzymała zarówno teoretyczne, jak i praktyczne wskazówki co do posługiwania się nią. Postulat przywrócenia jej w dzisiejszej praktyce medialnej, jaki stawia badaczka, nie jest „moralizowaniem”, ale wynikiem obserwacji analitycznej konkretnych „zachowań dziennikarskich”. Fragment recenzji prof. dr. hab. Jakuba Z. LichańskiegoWstęp 7 Część I – TEORIA RETORYCZNA – PRAKTYKA MEDIALNA 21 Rozdział 1 – Stosowność – klasyczne pojęcie retoryczne i rozumienie współczesne 23 Źródła i teoria retoryczna w czasach antycznych 29 Wokół stosowności czasów poantycznych 72 Zasada stosowności – rozumienie współczesne 98 Rozdział 2 – Stosowne/niestosowne w mediach 113 „Duch stosowności” w świecie komunikacji zmediatyzowanej 113 Przejawy (nie)stosowności w przekazach medialnych 124 Między stosownością a niestosownością 140 Rozdział 3 – Stosowność w medialnym życiu publicznym 155 Publiczne reakcje na niestosowność 155 W kręgu wartości i wzorców 169 Manipulowanie stosownością 183 Tabu i stosowność retoryczna 191 Część II – DIAGNOZY I INTERPRETACJE 205 Rozdział 1 – Stosowność informacyjna i publicystyczna? – refleksja na marginesie genologii dziennikarskiej 207 Rozdział 2 – Retoryka nagłówków i lidów a stosowność informacyjna (na przykładzie informacji o liście Marka Migalskiego do Jarosława Kaczyńskiego) 219 Rozdział 3 – Koherencja verba i res a dziennikarska interpretacja rzeczywistości – Pranie.pl Tomasza Kwaśniewskiego 233 Rozdział 4 – „Duch stosowności” w mediach – wokół tzw. sporu o Wawel 245 Rozdział 5 – Czym zgorszył „News of the World”? Polskie komentarze do sprawy brytyjskiej afery podsłuchowej 255 Zakończenie 275 Źródła teorii retorycznej 283 Bibliografia 287 Indeks osobowy 319 Od Redakcji 331

Komentarze od Disqus