Znajdź ebooka:

Aktualności

  08-11-2016 00:12

  Świat Ebooków

  Powstała nowa księgarnia z ebookami - witamy światebooków.pl!
  czytaj

  16-05-2015 08:00

  Ebook jako prezent

  Jednymi z najpopularniejszych prezentów są niewątpliwie książki. Podarowanie książki na urodziny lub z okazji innego, ważnego wydarzenia, to zawsze dobry pomysł.
  czytaj

  08-12-2014 09:00

  Czas motyli, Julia Alvarez, recenzja ebooka

  Są miejsca, które kojarzą się nam z wojną, rewolucją, wielkimi dziejowymi wydarzeniami. Są też takie walki, które pozostają zawsze w cieniu historii. Jedną z nich jest długi okres dyktatury Rafaela Trujillo na Dominikanie – rajskiej wyspie, której piękne, białe plaże nierzadko spływały krwią, zaś morze zapamiętało wiele zbezczeszczonych, zmaltretowanych ciał.
  czytaj

  02-12-2014 09:00

  Największa księgarnia z ebookami w Polsce, czyli jeszcze o piractwie

  Jaki jest Wasz typ? Kto dominuje na rodzimym rynku ebooków? Kto ustala na nim warunki? Chyba Wasza odpowiedź będzie nad wyrost optymistyczna. Chodzi o Chomikuj.pl
  czytaj

  13-11-2014 13:00

  Plan minimalny, czyli 5 porad dla prostszego życia

  O minimalizmie jest głośno. Niedawno ukazały się dwie ważne książki polskich blogerek, które o tym opowiadają: "Minimalizm po polsku" Anny Mularczyk-Meyer oraz "52 tygodnie Ludmiły Piaseckiej". Wszyscy dookoła porządkują i optymalizują. O co właściwie chodzi w uproszczonym stylu życia?
  czytaj

Janion. Transe - Traumy - Transgresje. 1: Niedobre dziecię

Autorzy:

- I zajada Pani Profesor grzeszne podroby przyrządzane przez Agnieszkę Kręglicką. Grasica cielęca w sosie figowym na przykład. Takie rzeczy.

- Tak, uwielbiam to, na zasadzie trwaj chwilo. No, rzeczywiście, takie chwile bywają.

***

Siedziałyśmy w bibliotece całymi dniami z panią Maryną, więc mówiłysmy sobie, że to jest grób naszej młodości. Czasem wieczorem, bo zamykali o ósmej, można było jeszcze iść do kina.

***

Białoszewski o Janion: Profesor Misia [...] Warszawy nie zna. Kiedy znajdzie się z drugiej strony swojego własnego domu, już nie wie, gdzie jest. Jeździ tylko do IBL-u i z powrotem, zna tę trasę. Do sklepu chodzi niechętnie. 

***

Zawsze mi to poczucie towarzyszyło, zawsze odczuwałam fakt istnienia jako brzemię raczej niż jako dar. Ale skoro już się istnieje, trzeba wtaczać ten swój głaz pod górę, nie ma wyjścia.

Maria Janion, legenda polskiej humanistyki, opowiada w tej książce, po raz pierwszy tak intymnie, o swoim życiu, o doświadczeniu wojennym i o fascynacjach kobietami, o marksizmie i romantyzmie.

Świat, który opisuje tu Maria Janion, zdaje się niesamowity. Ogarnięte wojną Wilno, samotność małej dziewczynki, która próbuje przystać do dziecięcej bandy podwórkowej, bulimia czytelnicza, akademickie przyjaźnie, gdzie głęboka emocjonalna więź bez problemu łączy sie z używaniem kurtuazyjnych form: to wszystko ukazane jest w tak zmysłowy, dotykalny sposób, że staje czytelnikowi przed oczami. Dzieje się tak również za sprawą przenikliwych pytań Szczuki, która wciąż domaga się dopełniania obrazów szczegółami z codziennego, przyziemnego życia, chce wiedzieć, co Profesor jadła i w co się ubierała.  

 

Od wydawcy:

Owszem, prawda jest taka, że i ja, za romantykami, kreśliłam apologię polskiego, romantycznego szaleństwa. I ja idealizowałam Polaków jako naród jednolicie bohaterski. I ja widziałam w naszym mesjanizmie przede wszystkim słuszną gloryfikację polskiego cierpienia – mówi żywa legenda polskiej nauki, guru wiedzy o romantyzmie, znawczyni wampirów i guseł, żydowskich bohaterów polskiej historii i zapomnianych legend słowiańszczyzny, rewizjonistka polskich tradycji i Królowa Matka polskiego feminizmu.

 

Profesor Maria Janion w rozmowie z Kazimierą Szczuką opowiada o dorastaniu w okupowanym Wilnie, młodości spędzonej w bibliotekach, o wierze w socjalizm. A także o wielkich przyjaźniach, tytanicznej pracy – i o nieznośnym „wieńcu męczeńskim na skroni”, za którym nie mogą przestać tęsknić współcześni Polacy.

Komentarze od Disqus