ebook Polska w strefie euro - Michał Pronobis

Polska w strefie euro

W miarę upływu od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w kraju narasta spór dotyczący faktycznej gotowości gospodarki do uczestnictwa w systemie wspólnego pieniądza. Głównym przedmiotem sporu jest wybór właściwego terminu akcesji. Specjaliści analizują potencjalne korzyści i koszty wynikające z tego kroku.

W pracy poruszono te wszystkie kwestie, które są szczególnie ważne dla zrozumienia mechanizmów działania unii walutowej i potencjalnych konsekwencji związanych z uczestnictwem w niej polskiej gospodarki. Lektura pracy daje pełen obraz działań, jakie powinny być podjęte w celu dostosowania polskiej gospodarki do harmonijnego rozwoju po przyjęciu euro.

Prof. zw dr hab. Leokadia Oręziak
Katedra Finansów Międzynarodowych, SGH


Podejście Autora można określić jako bardzo pragmatyczne: tylko w ograniczonym stopniu wdaje się On w fundamentalne spory o to, czy euro w dłuższej perspektywie przyniesie Polsce więcej korzyści czy problemów albo jak wyznaczyć datę przyjęcia wspólnej waluty, natomiast skupia swoją uwagę na dzisiejszych warunkach wyjściowych dotyczących uczestnictwa w strefie euro (warunkach występujących zarówno po stronie spełnienia nominalnych kryteriów z Maastricht, jak i związanych ze strukturami gospodarki polskiej, a więc dotyczącymi konwergencji realnej) i następnie rozważa, jakie działania polityki gospodarczej mogłyby oczekiwanemu procesowi wstępowania do strefy nadać charakter optymalny.

Prof. dr hab. Dariusz Filar
Katedra Mikroekonomii, Uniwersytet gdański
Członek Rady Polityki Pieniężnej