Znajdź ebooka:

Aktualności

  08-11-2016 00:12

  Świat Ebooków

  Powstała nowa księgarnia z ebookami - witamy światebooków.pl!
  czytaj

  16-05-2015 08:00

  Ebook jako prezent

  Jednymi z najpopularniejszych prezentów są niewątpliwie książki. Podarowanie książki na urodziny lub z okazji innego, ważnego wydarzenia, to zawsze dobry pomysł.
  czytaj

  08-12-2014 09:00

  Czas motyli, Julia Alvarez, recenzja ebooka

  Są miejsca, które kojarzą się nam z wojną, rewolucją, wielkimi dziejowymi wydarzeniami. Są też takie walki, które pozostają zawsze w cieniu historii. Jedną z nich jest długi okres dyktatury Rafaela Trujillo na Dominikanie – rajskiej wyspie, której piękne, białe plaże nierzadko spływały krwią, zaś morze zapamiętało wiele zbezczeszczonych, zmaltretowanych ciał.
  czytaj

  02-12-2014 09:00

  Największa księgarnia z ebookami w Polsce, czyli jeszcze o piractwie

  Jaki jest Wasz typ? Kto dominuje na rodzimym rynku ebooków? Kto ustala na nim warunki? Chyba Wasza odpowiedź będzie nad wyrost optymistyczna. Chodzi o Chomikuj.pl
  czytaj

  13-11-2014 13:00

  Plan minimalny, czyli 5 porad dla prostszego życia

  O minimalizmie jest głośno. Niedawno ukazały się dwie ważne książki polskich blogerek, które o tym opowiadają: "Minimalizm po polsku" Anny Mularczyk-Meyer oraz "52 tygodnie Ludmiły Piaseckiej". Wszyscy dookoła porządkują i optymalizują. O co właściwie chodzi w uproszczonym stylu życia?
  czytaj

Plan minimalny, czyli 5 porad dla prostszego życia

O minimalizmie jest głośno. Niedawno ukazały się dwie ważne książki polskich blogerek, które o tym opowiadają: "Minimalizm po polsku" Anny Mularczyk-Meyer oraz "52 tygodnie Ludmiły Piaseckiej". Wszyscy dookoła porządkują i optymalizują. O co właściwie chodzi w uproszczonym stylu życia?

Minimalizm jest odpowiedzią na życie w stanie ciągłego nadmiaru i natłoku: bombardowania informacjami, nieustannego przymusu kupowania i potrzeby przeżywania coraz więcej. Konsumpcjonizm jednak nie prowadzi nas donikąd, jedynie mnoży kolejne patologie: zakupoholizm, objadanie się, stres i brak kontaktu z własnymi emocjami. Kupujemy, konsumujemy, ale tracimy świadomość, po co właściwie to wszystko robimy. Minimalizm mówi,że w tej sytuacji oszczędność i eliminacja są rozwiązaniem problemów współczesnego człowieka.
Czy naprawdę potrzebujesz tych wszystkich rzeczy, tych wszystkich aktywności, ciągłych bzyczących powiadomień o nowym komentarzu pod Twoim zdjęciem na fejsbuku i wypchanej ciuchami z wyprzedaży szafy? Czy to daje ci szczęście?
Minimaliści twierdzą, że nie. Im więcej posiadasz, tym bardziej jesteś ograniczony przez przedmioty. Stajesz się ich zakładnikiem. W zagraconym mieszkaniu niełatwo ci się poruszać, a piękne i wartościowe rzeczy giną w natłoku przeciętnych. Nie trzeba dać się wolnej przestrzeni: pustki, wolnych półek, niezapełnionych szuflad, luźnego, niezapchanego deadline'ami czasu. To właśnie wolność jest dziś największym luksusem. Luksusem, który możesz sam sobie dać.


Być może to droga dla Ciebie . Ale jak zacząć? Minimaliści radzą:


1. Zmień nastawienie: czyli odzyskaj przestrzeń. Ilu przedmiotów naprawdę potrzebujesz?
Czy stary ekspres do kawy jest ci realnie potrzebny? Czy te dżinsy, w które nie możesz się zmieścić, bo kupiłaś je trochę za małe, ale liczysz na to, że jeszcze się w nie wciśniesz, nie powinny już opuścić swojego posterunku i służyć komuś innemu? Jeżeli nie używałeś czegoś w przeciągu roku, najlepiej się z tym rozstać.

2. Declutching – 10 minut dziennie: nie musisz urządzać w mieszkaniu wielkiego pandemonium, wywracając wszystko do góry nogami. Najlepiej działać stopniowo. Codziennie poświęć 10 minut na ustalanie, co nadaje się do opuszczenia domu. Dziś robisz tylko jedną szufladę. Jutro kolejną. W sobotę jedną półkę w szafie. Łatwiej iść do celu małymi, konsekwentnymi krokami niż jednorazowym rzutem.

3. Ofiaruj przedmiotom drugie życie.
To, co Tobie nie jest już potrzebne, może być wielką radością dla innych. Zobacz, jak wiele dobra może dać stary czajnik w osiedlowym domu kultury albo niechciane ciuchy w szafie kogoś uboższego. Lub trzeci z Twojej kolekcji mikserów w kuchni znajomej młodej mamy. Naucz się cieszyć dzieleniem z innymi.

4. Planuj wydatki i nie kupuj impulsywnie.
Wiesz, że biedniejsi ludzie mają lepiej zorganizowany budżet od bogatszych? To proste: nie pozwalają sobie na spontaniczne zakupy, kalkulują i planują. Wiedzą, co będą jedli przez najbliższe trzy dni: dzięki temu nic się nie zmarnuje. Jeśli coś kupują, to z realnej potrzeby i po porównaniu różnych opcji. Zastanawiają się przed zakupem. 

Kiedy zarabiamy więcej, łatwo nam wywindować standardy stylu życia (kawy na mieście, regularne zabiegi kosmetyczne, przyzwyczajenie do kupowania sukienki w sytuacji emocjonalnego dołka), rozbudzamy potrzeby, które wcale nie są bazowe, wręcz przeciwnie - nakręcają konsumpcyjny mechanizm, w obrębie którego wciąż pragniemy więcej i więcej. 

5. Polub powtarzalne czynności
Więcej, mocniej, intensywniej! Zewsząd płynie do nas postulat wzmagania wrażeń. Kupuj więcej, żyj szybciej, przeżyj więcej. Znacie tych ludzi, którzy z dumą opowiadają, jak to spali trzy godziny, bo najpierw 10 godzin pracy, potem cross-fot, potem impreza... 
Cóż, może to brzmi dobrze, ale czy naprawdę tak wygląda życie, którego chcesz? Niekończące się pasmo impulsów, ciągłe pobudzenie, ale brak czasu na refleksję, na bycie w danym miejscu, na prawdziwe zawiązywanie więzi, na odpoczynek? 
Zamiast tego pozwól sobie czasem polubić małe rytuały codzienności: zmywanie naczyń, spokój samotnie wypitej herbaty, kiedy patrzysz na miasto, spacer z psem. Clou tkwi w zmianie Twoich pragnień. Kiedy przestaniesz chcieć ciągłego bombardowania bodźcami, otworzy się przed Tobą niezwykła kraina prostego spokoju. 


Komentarze od Disqus